Therese Andrea comes back to Kingaroy to help keep the Eisteddfod going

May 21, 2021

The annual Kingaroy Eisteddfod relies on volunteers – and one of the keenest has to be Brisbane resident Therese Andrea.

Therese is the daughter of the late Laurie Case, the well-loved former Kingaroy State High School music teacher who died in 2012 after a long illness.

Laurie, a former army bandmaster, began the highly successful South Burnett instrumental music program in 1987, working with ensembles in schools stretching from Yarraman to Murgon.

The pupils he inspired were a fixture at the annual Kingaroy Eisteddfod.

In 2019, Therese heard the Eisteddfod was struggling to find enough volunteers.

“I thought that’s no good!,” she told southburnett.com.au

“The Eisteddfod was an integral part of my memories of growing up in Kingaroy. It would be a terrible shame if it did not continue.”

So Therese, who remembers competing as a clarinet soloist and in the Kingaroy State High School bands in the competition, decided she would lend a hand.

Therese had also continued her father’s internationally renown baton business, “Case Batons”, made from hardwood timbers and now also epoxy resins.

Laurie began crafting his batons while working as a music teacher at Kingaroy State High School.

Top conductors from some of the world’s leading orchestras still wield Case batons.

* * *

Adjudicator Nicky Manego with Joan Winter Memorial Most Promising Dancer trophy winner Kyle Snow
The 2021 Kingaroy Eisteddfod wrapped up last Saturday (May 15) after another successful year highlighting the skills of some of the region’s most talented dancers, musicians and singers.

Sadly, there was no Speech and Drama categories this year due to the lack of available judges but the young people competing seemed keen to be back after last year’s pandemic cancellation.

Adjudicators were kept busy at Kingaroy Town Hall for seven days.

But there was also a very busy day at the Kingaroy Performing Arts Centre, in the grounds of Kingaroy State High School, where school bands and choirs competed.

It’s the second time KPAC has been used at the Eisteddfod, but it’s the first time these sections have been held there.

Footnote: The Eisteddfod committee is still looking for volunteers to help organise next year’s event.

[Photos of winners supplied by the Eisteddfod committee]

Kingaroy State High School music teacher Matt Phillips with his eager students … this year was the first time that the bands, orchestras and choirs sections of the annual eisteddfod were held in the Kingaroy Performing Arts Centre

* * *

Music, Vocal and Instrumental Categories

Junior Vocal Champion … Aaron Zammataro
  • Eric and Joan Schloss Shield – Primary School Senior Choir: St John’s Lutheran School Primary Choir
  • Primary School Junior Choir: St Joseph’s Murgon Choir
  • Woodleigh and Joan Yappa Shield – Secondary School Choir: Kingaroy State High School Vocal Group
  • Barry and Ruth Lonsdale Shield – High School Band: Kingaroy State High School Symphonic Band
  • St John’s Lutheran Shield – Middle School Band: St John’s Lutheran School Senior Band
  • Hansen Kitchens Shield – Primary School Band: Taabinga State School Beginner Recorder Ensemble
  • Open Band Shield: Kingaroy State High School Brass Band
  • Quentin and Vaughan Fleischfresser Trophy – 15 to 18 years Woodwind and Brass: Lily Heiner
  • Senior Vocal Championship – Sponsored by Ann Butwell: Karl Macasaet
  • Junior Vocal Championship – Sponsored by Josie Champney and Family: Aaron Zammataro
  • Kingaroy RSL Trophy – Piano Championship Advanced: Amelia Lonsdale
  • Heather Obel Trophy – Piano Championship Intermediate: Joshua Lonsdale
  • Murgon Lions Club Trophy – Piano Championship Elementary: Annabelle Stevens
  • Greenacres Trophy – Advanced Piano Sight Reading and Quick Study: Amelia Lonsdale
  • Hahn Family Trophy – Intermediate Piano Sight Reading and Quick Study: Joshua Lonsdale
  • Greenacres Trophy – Elementary Piano Sight Reading and Quick Study: Annabelle Stevens
  • Piano Duet or Trio Trophy: (Tied) Amelia Phillips and Joshua Lonsdale; Hayley Porter and Annabelle Stevens
  • Advanced Instrumental Championship – Sponsored by Evelyn Duneman: Lily Heiner
  • Elementary Instrumental Championship – Sponsored by June Kimlin: Joshua Lonsdale
  • Instrumental 10 Day Study and Sight Reading: Lily Heiner
  • Instrumental Duets, Trios, Quartets and Quintets: Vivien Mollenhauer and Jessica Town
  • Encouragement Awards – Vocal: Wyatt Johnson and Lily Ballin
  • Encouragement Awards – Piano: Emily Black
  • Encouragement Awards – Instrumental: Khristi-Anne Welch
Instrumental Duo Champions Jessica Town and Vivien Mollenhauer
Adjudicator Barry Walmsley with Emily Black … Encouragement Award for Piano

St John’s Lutheran Shield winners … St John’s Lutheran School Senior Band
Woodleigh and Joan Yappa Shield winners …. Kingaroy State High School Vocal Group
Eric and Joan Schloss Shield winners … St John’s Lutheran Primary School Choir
Primary School Junior Choir winners … St Joseph’s Murgon Choir with conductor Maria Mollenhauer
Adjudicator Barry Walmsley with Senior Vocal Encouragement Award winners Lily Ballin and Wyatt Johnson

Encouragement Award for Instrumental  … Khristi-Anne Welch
Advanced Quick Study and Sight Reading … Amelia Lonsdale
Elementary Quick Study and Sight Reading … Annabelle Stevens
Intermediate Quick Study and Sight Reading … Joshua Lonsdale
Piano Duo Champions (tied) … Annabelle Stevens (Hayley Porter absent); Joshua Lonsdale and Amelia Phillips
Quentin and Vaughan Fleischfresser Trophy winner … Lily Heiner (with adjudicator Barry Walmsley)

Open Band Shield winners  … Kingaroy State High School Brass Band
Barry and Ruth Lonsdale Shield winners … Kingaroy State High School Symphonic Band

* * *

Dance Categories

Adjudicator Nicky Manego with Elementary Modern Champion Chanel Dworjanyn
  • South Burnett Joan Winter Memorial Most Promising Dancer: Kyle Snow
  • Wondai Lowes Petroleum Perpetual Trophy Highest Scoring Soloist: Naima Collett
  • Highest Scoring Duo or Trio: Emma Trebilco and Lily Summerville
  • Junior Modern (10 years and under): Peppah Bennie
  • Elementary Modern (12 years and under): Chanel Dworjanyn
  • Senior Modern (15 years and over): Morgan McDonald
  • Junior Tap (10 years and under): Charlie Clarkson
  • Elementary Tap (12 years and under): Olivia Hielscher
  • Senior Tap (15 years and over): Amy Neuendorff
  • Junior Ballet (10 years and under): Maci Smith
  • Elementary Ballet (12 years and under): Marisa Da Silva
  • Senior Ballet (15 years and over): Scarlett O’Rielley
  • Tap Encouragement Junior: Jasmine McNamara
  • Tap Encouragement Senior: Lucinda Love
  • Jazz Encouragement Junior: Melody Cunliffe
  • Jazz Encouragement Senior: Christina Stritzel
  • Ballet Encouragement Junior: Matilda Stewart
  • Ballet Encouragement Senior: Kinzie Campbell
  • Lyrical Encouragement Junior: Georgia Airs
  • Lyrical Encouragement Senior: Jazlin Briscoe
  • Contemporary Encouragement Junior: Emma Kennedy
  • Contemporary Encouragement Senior: Lily-Anne Smart
Adjudicator Nicky Manego with Junior Modern Champion Peppah Bennie
Adjudicator Nicky Manego with Junior Tap Champion Charlie Clarkson
Adjudicator Nicky Manego with medal recipients from the 6 Years & Under categories
Elementary Ballet Champion … Marisa Da Silva
Elementary Tap Champion … Olivia Hielscher

Anderssons Fruit Market for quality fruits and vegetables

Leave a Reply

Your email address will not be published.