southburnett.com.au
What's On In The South Burnett Today?

League Salutes Past And Future

Filed under Breaking News, Latest News, Media Gallery, Rugby League, Sport

1998 South Burnett Eagles captain Tony Olzard, second from left, with team mates from that historic win and an original South Burnett Eagles guernsey from the game

August 22, 2018

The South Burnett’s rugby league family gathered together on Saturday night to salute the sports stars of the past as well as the up-and-coming stars of the future.

The second annual South Burnett Rugby League presentation dinner – with 365 guests – was held at the Murgon PCYC.

A special attraction was a salute to the last A Grade team to win the 47th Battalion Trophy, way back in 1998.

Many of the players from that successful South Burnett Eagles team were present, as well as the actual 47th Battalion Trophy (on loan for the night from 2018 victors, the Sunshine Coast Falcons).

After a Welcome To Country by Robyn Langton, a minute’s silence was also held for five members of the league family who have died during the past year: Percy Iszlaub, Tristan Murray, Susan Burt, Andrew Cole and Bill Mulcahy.

A spotlight was then shone on the highlights of the year, including the U13 and U14 Development competition in Murgon, the Kingaroy Pink Day, the Murgon Domestic Violence Awareness round, the U35kg carnival jointly hosted by Murgon and Kingaroy clubs, the State Of Mind workshops, and the Women in League round at Nanango.

The Murgon Mustangs JRLFC also received special acknowledgement for being named the NRL Grassroots Club Of The Year

The new NRL Games Development Officer for the South Burnett, Blake Mara, was introduced to the audience.

Blake announced that in 2019, the South Burnett would have its own U12 Girls competition, which would be played across the first four weeks of March.

He then called the 1998 South Burnett Eagles team to the stage to share some memories and receive the acknowledgement from the crowd.

* * *

After dinner, the serious matter of trophy presentations went ahead:

Under 35kg

The Under 35kg Eagles tied as winners in the carnival played in Kingaroy.

  • Best Back – Will Webber
  • Best Forward – Riley Gale
  • Most Improved Player – Archie Pointon
  • Best Back of the Carnival – Lawson Braithwaite
  • Player of the Carnival – Zach Harris

East v West representatives were Lawson Braithwaite, Zach Harris and Riley Gale.

* * *

Under 43kg

The U43kg Eagles represented the South Burnett at the carnival in Warwick.

  • Best Back – Nathan Roderick
  • Best Forward – Tylah Smith
  • Most Improved Player – Ziggy Pidgeon
  • U43kg Player Of The Year – Nathan Roderick

City v Country representatives were Nathan Roderick, Charlie Sippel, Riley Dunlop and Tylah Smith.

* * *

Under 13s 

The Under 13 Eagles came 2nd at the 47th Battalion trials held in Bundaberg.

  • Best Back – Angus Lanser
  • Best Forward – Fletch Prendergast
  • Most Improved Player – Jesse Burrows-Lacey
  • Representative Player Of The Year – Joseph Meikle

* * *

U14 Boys 

  • Best Back – Lachlan Zelinski
  • Best Forward – Ryan Johnson
  • Most Improved Player – Steven Walsh
  • Representative Player Of The Year – Bailey Cavanough

* * *

U14 Girls (with Beachmere)

The combined team played in the Sunshine Coast competition.

  • Best Back – Lilyanna Railton-Thompson
  • Best Forward – Lilly Millar
  • Most Improved Player – Faith Ramsay
  • Representative Player Of The Year – Kiya King

* * *

U16 Boys 

The Under 16s Eagles were placed 2nd at the 47th Battalion Carnival at Bundaberg.

  • Best Back – Jake Keating
  • Best Forward – Rylee Schloss
  • Most Improved Player – Patrick Gentry
  • Representative Player Of The Year – Jack Garrod

* * *

U16 Girls 

The Under 16 Girls are through to the second round of the Finals in the Sunshine Coast competition. They will play Nambour/Noosa on Friday night in Maroochydore for the right to face Caboolture in the Grand Final.

  • Best Back – Tenesha Trunks
  • Best Forward – Kaylynn Saltner
  • Most Improved Player – Nicola Irwin
  • Representative Player Of The Year – Traevonnah Fisher

Kaia Williams scores his second try for the U18 Eagles against Brothers in Kingaroy

Under 18s 

The Under 18 Eagles finished 3rd in the 47th Battalion Carnival at Gladstone and 5th overall in the Toowoomba Rugby League U18 competition.

  • Best Back of the Carnival – Thomas Springate
  • Best Forward of the Carnival – Kaia Williams
  • Most Improved Player of the Carnival – George Fisher
  • Player of the Carnival 2018 – Jack Sullivan
  • Season Best and Fairest – Jack Sullivan
  • Season Most Improved – George Fisher

* * *

Under 20s 

The Under 20 Eagles finished 2nd in the 47th Battalion Carnival at Gladstone.

  • Best Back of the Carnival – Kirby Rubesaame
  • Best Forward of the Carnival – Bailey Kimber
  • Most Improved Player of the Carnival – Elwyn Fewquandie
  • Player of the Carnival 2018 – Karl Berlin

* * *

Open Women

This was the first year the South Burnett fielded a team in the Open Women’s competition. The Open Women’s Eagles finished in 3rd spot after being knocked out in the Preliminary Final.

  • Best Back – Naomi Lynch
  • Best Forward – Danielle Jones
  • Most Improved Player – Maud Alberts
  • Representative Player Of The Year – Siehanna Mickelo

* * *

A Grade

Played in the 47th Battalion Carnival in Toowoomba.

  • Best Back – Blake Harvey
  • Best Forward – Jayden Jarvis
  • Most Improved Player – Brady Roberts
  • Player of the Carnival – Drew Jackson

* * *

Wide Bay Bulls Reps

U13 Boys

  • Joseph Meikle
  • Joel Fewquandie
  • Thomas Oram
  • Ryan Keating
  • Bayden Alexander
  • Matthew McAuliffe

U14 Boys

  • Steven Walsh
  • Bailey Cavanough
  • Ryan Johnson

U14 Girls

  • Danielle McConnell

U16 Boys

  • Rylee Schloss
  • Blake Shirley
  • Jake Keating
  • Matthew Mladenovic
  • Jack Garrod
  • Ryan Macasael

U16 Girls

  • Traevonnah Fisher
  • Maddison Carstairs
  • Heather Sandow
  • Jamia Hopkins
  • Rashida Scott
  • Sylvia Watson
  • Kaylynn Saltner
  • Aimee Barron

Thomas Springate runs away to score for the Eagles in Kingaroy … Springate finished this game against Toowoomba Brothers with two tries and 10 goals

Central Crows Reps

  • Bailey Cavanough
  • Blake Shirley
  • Traevonnah Fisher
  • Maddison Carstairs
  • Adam Geiger
  • Karl Berlin
  • George Fisher
  • Maurice Fisher
  • Jack Hourn
  • Heather Sandow
  • Kaylynn Saltner
  • Kaia Williams
  • Thomas Springate
  • Jack Sullivan

* * *

Referee Awards

  • Most Improved Referee – Les Alexander
  • Best Club Man – Andrew Dascombe
  • Junior Referee – Lachlan Zelinski
  • Senior Referee – Robbie Zelinski
  • Ken Mills Toyota Referee Best and Fairest – Les Doyle (Central Burnett)
  • 2018 South Burnett Encouragement Award – Thomas Clayton (Nanango)

Other Awards

  • Women In League Representative Award – Mei-Lin Dean
  • South Burnett Volunteer Of The Year – Carl Braithwaite
  • Bill Oliver Club Delegate 2018 – Rebecca Jackson (Nanango)
  • Club Champions 2018 – Nanango Stags

* * *

South Burnett Eagles Awards

  • Junior Eagle of the Year – Bailey Cavanough
  • Female Eagle of the Year – Maddison Carstairs
  • Senior Eagle of the Year – Thomas Springate
  • Senior Top Try Scorer – Blake Harvey (Nanango), Elwyn Fewquandie (Murgon), Errol Simpson (Cherbourg)
  • Senior Top Points – Lachlin Smith (116 points)
  • Senior Player Of The Year – Shane Argent

Senior Player of the Year Shane Argent, left, dives over the Murgon line to score a late try for Nanango in July

* * *

More Photos From The Dinner

South Burnett NRL Games Development Officer Blake Mara with the 47th Battalion Trophy … this is the second time this year Blake has lifted the trophy; he was also part of the Sunshine Coast Falcons teams that won this year’s carnival

Opposition Leader and Member for Nanango Deb Frecklington – who presented the Female Eagle of the Year trophy – with Scott, Brenna and Fletch Prendergast … Scott and his wife Sheree helped organise the big night

Jackson Mladenovic (U18 Eagles), 47th Battalion U18s Best Forward of the Carnival Kaia Williams and Akala Smith (Open Women’s)

South Burnett Team of the Century member Allan Trunks and Heather Field, from Wondai

Alicia Pidgeon, Murgon, with Blake Mara … Alicia was one of the organisers for the night

1998 South Burnett Eagles A Grade captain Tony Olzard joins his teammates on stage

Jeffrey and Lavinia Dynevor … Jeffrey has been coaching U12s this year

Red Ants supporters Linda Weekes and Sharon Jones, from Kingaroy

South Burnett Open team members Maud Alberts, Michelle Alberts and Naomi Lynch … 2018 is the first year that the South Burnett has fielded an Open women’s team

Hannah Allcock and Brittany Holding from the South Burnett Eagles Open team

Hayley Grattidge, Danielle Coughlin and Danielle Jones

Some of the big crowd gathered at the Murgon PCYC for the Presentation Dinner

* * *

Related articles:

[UPDATED]


SPONSORED LINKS:
Anderssons Fruit Market for quality fruits and vegetables

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *