Kevin Barden, from the Maryborough Rifle and Pistol Club, and Steve Fascia, from the FNQ Sports & Pistol Club … Steve took out the A Grade 50m Blackpowder event on Friday

November 17, 2021

More than 60 shooters took part in the recent South West Regional Championships at the South Burnett Pistol Club.

Shooters came from clubs across Queensland to take part in the ISSF-sanctioned event.

The three-day “Kingaroy Pistols & Peanuts” shoot also featured a day of black powder shooting on the Friday.

On the Saturday and Sunday, shooters took part in 10m, 25m and 50m competitions in various pistol categories.

A special guest was paralympian shooter Chris Pitt who shot in the World Shooting Para Sport (WSPS) category.

Top Australian shooter Bruce Dimond dominated the competition, taking out the A Grade 25m Standard and 25m Centrefire competitions and the B Grade 50m Pistol.

However, local competitors also did well, with club president Tony Rossi taking out the B Grade 25m Pistol, and other club members also finishing on the podium in various categories.

Local shooters Wayne Stenning, from Kingaroy, and Kev Lumley, from Nanango
Vince Boyd, Brisbane, and Greg Neal, Sunshine Coast
Fran Poulton and Sharyn Petersen, both from Brisbane … Fran took out the C Grade 25m Pistol Women’s medal
Caitlin Gray and her father John, from Toowoomba … both went home with first place medals
Peter Mercer and Wendy Low, from the Gold Coast Pistol Club

* * *

Results

NB. An * denotes a South Burnett club member

25m Standard Pistol 

A Grade

  1. Bruce Dimond
  2. Chris Mamouzelos

B Grade

  1. John Gray
  2. * Scott Collier

C Grade

  1. Lynn Thomas
  2. Graham Gow

D Grade

  1. Gil Bygraves
  2. John Garland

50m Pistol

B Grade

  1. Bruce Dimond
  2. Julie Dunks

C Grade

  1. Robert McKinlay
  2. Geoff Chapman

D Grade

  1. Vince Boyd
  2. Kevin Lowe

Supported

  1. Ross Dossetto
  2. Larry Dunks

25m Centre Fire Pistol

A Grade

  1. Bruce Dimond
  2. Chris Mamouzelos

B Grade

  1. Robert McKinlay
  2. John Gray

C Grade

  1. Graham Gow
  2. Steve Waddell

D Grade

  1. * Scott Dempster
  2. John Garland

10m Air Pistol Men

A Grade

  1. Chris Mamouzelos
  2. Bruce Dimond

B Grade

  1. John Gray
  2. * Scott Collier

C Grade

  1. Oliver Gray
  2. Malcolm Sargent

D Grade

  1. John Garland
  2. Ron Poulton

Supported

  1. * Terry Holmes
  2. Ross Dossetto

WSPS

  1. Christopher Pitt

25m Pistol Men

B Grade

  1. * Tony Rossi
  2. Ian Richards

C Grade

  1. Rod Faint
  2. Peter Mercer

D Grade

  1. Ross Dossetto
  2. * Ian Merton

25m Pistol Women

A Grade

  1. Nicki Bygraves
  2. Lynn Thomas

B Grade

  1. Alison Stewart

C Grade

  1. Fran Poulton
  2. Caitlin Gray

D Grade

  1. Wendy Law

10m Air Pistol Women 

A Grade

  1. Nicki Bygraves
  2. Julie Dunks

B Grade

  1. Marie Kent
  2. Wendy Law

D Grade

  1. * Kristy Hall
  2. Kristy Johns

Supported

  1. * Di Patterson

25m Pistol Junior

C Grade

  1. Oliver Gray
  2. Caitlin Gray

D Grade

  1. Dean Griffin

10m Air Pistol Junior Men

B Grade

  1. Oliver Gray

D Grade

  1. Dean Griffin

10m Air Pistol Women

B Grade

  1. Caitlin Gray

50m Black Powder

A Grade

  1. Steve Fascia

B Grade

  1. Marie Kent
  2. Jeff Greening

C Grade

  1. Steve Waddell
  2. * Tony Rossi

D Grade

  1. * Paul Winter
  2. * Robert Hughes

25m Black Powder

  1. Tony Kent
  2. Geoff Chapman

B Grade

  1. Steve Fascia
  2. * Tony Rossi

C Grade

  1. Jeff Greening
  2. Steve Waddell

D Grade

  1. * Robert Hughes
  2. * Ian Merton

Anderssons Fruit Market for quality fruits and vegetables

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.