southburnett.com.au
What's On In The South Burnett Today?

Here Are The Candidates

Filed under Breaking News, Latest News, Media Gallery

They’re in the barriers, the light’s flashing and the starter has the button … who will be our next MPs?

May 17, 2019

Three Federal electorates cross the South Burnett: Wide Bay, Flynn and Maranoa. 

At present, all three are held by the LNP and polls suggest this will still be the case when counting in Saturday’s election is over.

The competition in Flynn – currently held by Ken O’Dowd – is tipped to be the closest.

Mr O’Dowd scraped in at the last election, but a poll published in the metropolitan media this week suggested minor party preferences from Clive Palmer’s United Australia Party and Pauline Hanson’s One Nation will get Mr O’Dowd over the line again this time.

Odd fact:  The two men most likely to win Flynn, Zac Beers (ALP) and Mr O’Dowd (LNP) are both former employees of Queensland Alumina at Gladstone.

Agriculture Minister David Littleproud looks to be the odds-on favourite in Maranoa even though One Nation were strong at the last outing.

In Wide Bay, Llew O’Brien should earn his second term although Labor has fielded a strong candidate in former soldier Jason Scanes.

* * *

Here are the candidates (in Ballot paper order):

Flynn

1. BEERS, Zac Australian Labor Party –  former painter and scaffolder; now industrial organiser for the AWU
2. HARRIS, Nathan David United Australia Party
3. BAKER, Jaiben The Greens – Monto farmer, environmental science degree
4. PETERSON, Murray Independent
5. LOHSE, Sharon Pauline Hanson’s One Nation – primary producer
6. SCOTT, Duncan George Independent
7. HIESLER, Marcus John Fraser Anning’s Conservative National Party
8. * O’DOWD, Ken    Liberal National Party of Queensland – building supplies company owner; former publican

Maranoa

1. LITTLE, Linda Australian Labor Party – wife, foster carer, secretary Nanango Stags
2. * LITTLEPROUD, David
Liberal National Party of Queensland – banker and small business operator
3. WALLIS, Anthony Katter’s Australian Party (KAP) – farmer
4. SAUNDERS, Julie Marie United Australia Party 
5. CHRISTIANSEN, Darren Lee Fraser Anning’s Conservative National Party – heavy diesel mechanic
6. MOULDEN, Rosemary Pauline Hanson’s One Nation – property manager, registered nurse
7. CHIDLEY, Emmeline The Greens – retail manager

Wide Bay

1. BRYAR, Daniel The Greens – businessman, Scouting volunteer, Bachelor of Technology and a Master of International Studies
2. SCANES, Jason Australian Labor Party – former Army officer and Afghanistan war veteran
3. SCHEBELLA, Andrew United Australia Party – manager; previously stood in NQ for the Palmer United Party and Pauline Hanson’s One Nation
4. * O’BRIEN, Llew 
Liberal National Party of Queensland – former Gympie and Kilkivan police officer
5. JEROME, Tim Independent – former jackaroo, now a teacher
6. SMITH, Jasmine Fraser Anning’s Conservative National Party – former disability carer, now a delivery driver
7. VICO, Aaron Pauline Hanson’s One Nation – business owner in the building and construction industry

* Sitting member

NB. Biographical information was not available for some candidates.


SPONSORED LINKS:
Anderssons Fruit Market for quality fruits and vegetables

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *