Joshua Fearby hit 34 very valuable runs for Kingaroy Services against Wondai last weekend

November 19, 2021

Rainstorms across the region played havoc with cricket games last weekend, with both junior and senior games washed out.

However, two South Burnett senior games managed to take to the pitch: Wondai v Kingaroy Services at Taabinga State School; and Murgon Diggers v Wooroolin Colts at Murgon State High School.

* * *

  • Wondai (8/165) defeated Kingaroy Services (8/164) by two wickets.

Services won the toss and batted first.

Top scorers were Sam Scott (36) and Joshua Fearby (34).

For Wondai, L. Burrows (3/32) and Jeremy Hobbs (1/6) were the pick of the bowlers.

Hobbs also starred with the bat for Wondai, finishing 62 not out.

Trevor Black took 1/24 and Clinton Blanch 1/14 for Services.

Kingaroy’s Timothy Blanch makes it back safely, surviving the runout attempt
James Brimblecombe sends a ball down for Wondai

* * *

  • Murgon Diggers (3/350) defeated Wooroolin Colts (all out 116) by 234 runs at Murgon State High School

Adrian Webster (106 n/o), Riley Sippel (77 n/o),  Joe Meikle (68) and Lachlan Zelinksi (60) proved too strong.

However Colts’ bowler Roger Hoare put in a strong performance, taking 2/19 off his five overs, including opener Meikle.

In reply, James Whiteman (27 n/o), Clinton Zemek (17) and Terry Forbes (16) made the runs for Colts.

For Diggers, Troy Litzow (3/23) and Jake Sippel (2/16) did the damage.

* * *

Washed Out Games

  • SBCA Senior Competition – Wooroolin Vikings v Nanango Scorpions
  • SBCA Junior Competition – All Stage 2 and Stage 3 games
  • A Grade Gympie Competition – Murgon Crusaders v Harlequins at Murgon Sportsground; Gympie Royals v Wooroolin Warriors at Kozminsky Oval, Gympie

* * *

Goodchild Shield

  • Round 1 of the prestigious four-way Goodchild Shield Competition will be played this weekend.

The competition tests senior teams from the South Burnett, Gympie, Fraser Coast and Bundaberg.

A South Burnett XI will take on Bundaberg on Sunday at Lyle Vidler Oval.

South Burnett representatives will be:

1. Ashley Sippel (captain)
2. Kurt McArthur
3. Lleyton Brown
4. Reg Wenham
5. Dwayne Malone
6. Harry Sippel
7. Kieran Askin
8. Hayden Wieck (wicketkeeper)
9. Garry Eisenmenger
10. Michael Wostear
11. Nick Sanewski
12. Tom Currin
13. Ashley Louis

Reserve: Bryce Edwards
Manager: Trevor Hansen

* * *

This Week’s Games

South Burnett Junior Competition

Stage 2 – 8:00am

  • Nanango v Kingaroy Westlink at Alan Downie Sports Fields, Nanango
  • Kingaroy Pineview Brangus v Kingaroy Wamuran Timbers at Kingaroy State School

Stage 3 – 8:00am

  • Nanango v Kingaroy Warriors at Alan Downie Sports Fields, Nanango

SBCA Senior Competition – 12:30pm

  • Wooroolin Vikings v Wooroolin Colts at Kingaroy State School
  • Nanango Scorpions v Kingaroy Services at Alan Downie Sports Fields, Nanango
  • Wondai v Cherbourg at Wondai Cricket Club
  • Murgon has the bye

Gympie A Grade Competition – Noon
(Semi-finals of the 40-Over competition)

  • Murgon Crusaders v Wooroolin Warriors at Lyle Vidler Oval, Kingaroy
  • Gympie Colts v Harlequins at Gympie

SUNDAY 

  • Goodchild Shield – Lyle Vidler Oval, Kingaroy, from 9:00am

[UPDATED with correction]


Anderssons Fruit Market for quality fruits and vegetables

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.