Brooke Ralph, from Kingaroy, shows her style at Nanango (Photo Denise Keelan Photography)

April 1, 2015

Campdrafters were in action at Cooranga North and Nanango at the weekend, enjoying the perfect weather.

At Nanango on Sunday, riders were competing for a total of $3340 in prizemoney across Novice and Open drafts.

There’ll be more campdraft action happening locally over the Easter long weekend – at Kumbia and Kragra (west of Brigooda).

The annual Kumbia Charity Campdraft on Saturday and Sunday will feature the Alex Logan Memorial Open Draft, a Restricted Sweepstakes (Open and Novice horses only), a Combined Maiden / Novice Draft, the Frank Tucker Memorial Junior Draft (for riders 8 years and under) and a  Juvenile Draft (riders 13 to under 17 years).

Also on April 4-5 is the Kragra Gold Watch Campdraft and Gymkhana which will include Maiden, Juvenile, Junior, Novice and Open rounds plus a Futurity (for horses four years old and under).  There’ll also be a Gymkhana (five age groups) and Mini Draft (for riders under 8 years).

Barry Hockey, who came 6th in the Novice at Nanango, earned $20 for getting the marked beast to complete the course (Photo: Denise Keelan Photography)

Nanango Results:

Novice

Bradley Buttsworth – Double Essence  – 166
Ray Mayne – Bobadil Bar Doc Bob (Doc Bob) – 161
Mark Buttsworth – Double Dove  – 161
Alan Broome – Commanche -151
Trevor Richards – LJ – 145
Barry Hockey – Sophie – 110
Jim Gilbert  – Cosmic – 104
Bernie Hunter – Cantana’s Cadet  – 102
Nick Schafferius  – Jackie’s Return – 101
Ray Mayne – Dots n Dashes – 98

Open

Dale Roberts – Silkstone Wasp – 246
Mark Buttsworth – Play Maree – 193
Trader Wilson – Bonita – 192
Kate Hurley – Freeda – 189
Laurie Bruyn – Chilli – 179
Trevor Tessmann – Topboy – 158
Janine Ploetz – Lu Diamond Phillips – 103
Karen Butters – Kittens – 102
Wayne Edwards – Hunter – 101
Philip Matthews – Midnight Flame – 101

More action from Sunday's Nanango Campdraft (Photo: Keren McSweeney)

* * *

Cooranga North Results

Maiden

Jenny Weise – Draw Bar – 88
Simon Geppert – Ringmaster Alex – 87
Bradley Buttsworth – Tango – 87
Madeline Moloney – Rendition – 86
Bradley Buttsworth – Double Essence – 86
Katrina Jeffries – Classic Jake – 86
Garth Christiansen – Von Zippa – 86
Gordon Bayles – Rayell – 86
Laressa Duncan – Sissy – 85
Michael Diggles – Twilight – 85

Juvenile

Amy Tessmann – Kool Lawson – 79
Cody Ryan – The Matrix – 76
Jordon Young – Tango – 75
Trent Sheppard – Saffron – 22
Stephen Mylett – Double Trouble – 20
Riley Young – Docs Special Lady – 20
Duncan Moran – Melodi – 18
Lachlan Moran – Opal – 16

Junior

Mac Sheppard – Sambo – 70
Rachael Plant – Kool Change – 61
Marnie Clarke – Tadpole – 51
Brooke Itel – Celebration – 49
Mac Young – Patch – 36
Gemma Coman – Sonny – 34
Abbey Harkin – Dunbar Julie – 18
Brooke Itel – Royalle Decadence – 18
Harry Coman – Caleb – 18
Jaimee Clarke – Kennedy – 18

Novice

Mark Buttsworth – Double Suzie – 178
Wade Clarke – Hidden Acres – 175
Robert Plant – Maca – 175
Pat Moloney – Harmony – 175
Geoff Schrader – Shady Acres – 173
Madeline Moloney – Rendition – 169
Chris Ryan – Smoothy – 169
Patrick Gleeson – Deb’s Request – 168
Jye Banks – Jolly – 110
Liam Rohan – Tear Drop – 109


SPONSORED LINKS:
Protect yourself from COVID-19 - click hereEat fresh at Anderssons Fruit Market - click here